Różowa wstążka

Agnieszka

Agnieszka ma 32 lata, wspaniałego męża i wymarzoną pracę. W domu czeka na nią kochająca córeczka i półroczny bobas w łóżeczku.

Jest szczęśliwa, pełna optymizmu wszystko wydaje się poukładane, nawet ostatnio sporo schudła. Wszystko wydaje się świetnie.

Tylko ta irytująca pomarańczowa skórka na jednej z piersi. Cellulit na piersiach? Co za cholerstwo?

Barbara

Stateczna Pani po pięćdziesiątce. Własne biuro rachunkowe mąż dzieci wnuki. Oddycha życiem pełną piersią. Lewą – prawej już nie ma. Rok temu przeszła zabieg mastektomii.

To był zwykły poranek i rutynowy prysznic, delikatny masaż ciała i to cholerne niepokojące małe zgrubienie w prawej piersi. Nie dała się zwieść i od razu zabukowała wizytę  u lekarza.

Po tygodniu było już wiadomo. Rak piersi. Później wszystko potoczyło się błyskawicznie: operacja, chemia i rekonwalescencja.

Zdążyła.

Ewa

Lat 43. Prawie 44. właściwie urodziny za tydzień.

Córka mąż i najstarszy syn. Za chwile spotkają się po raz ostatni.

Zignorowała wszystkie symptomy. Tłumaczyła sobie i wszystkim wokoło zwykłym przemęczeniem, wahaniami hormonów, kolejna „miesiączka” i zespołem PMS. Gdy zapadła się pierś tłumaczyła sobie  upływem czasu i obiecywała mały zabieg plastyczny. Nie robiła „wielkiego halo” nawet wtedy, kiedy guz w lewej piersi osiągał rozmiar mandarynki a z brodawki zaczęły wyciekać dziwne płyny. Dopiero gdy poszła do lekarza z podejrzeniem „zapalenia płuc” dowiedziała się ze ma czwarty stopień rozsianego raka piersi a to w płucach to nie infekcja a „meta”.

Szybki zabieg i chemia. Niestety już tylko paliatywna. Wszystko potoczyło się błyskawicznie. Nie miała czasu nawet porządnie się na siebie zirytować.

Odeszła dwa dni temu.

Banał?

Rak piersi dopada coraz więcej kobiet, sięga po coraz młodsze. Niezmienne od lat pozostaje tylko ten jak mantra powtarzany tekst: wcześnie wykryty jest wyleczalny. Słyszałaś to wiele razy, ale ten banał może uratować ci życie.

Różowy Październik

Na całym świecie Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi.

Profilaktyka i badania mogą całkowicie ochronić Cie przed wyrokiem.

Nie czekaj, nie tłumacz sobie niczego. nie usprawiedliwiaj się.

Badaj się sama a gdy wykryjesz coś niepokojącego, zgłoś się na mammografię.

Bądź szybsza, bądź pierwsza. Wygraj życie.

Przydatne linki

Amazonki

Fundacja „Rak”n”Roll”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *