Trudna sztuka „ikonografii”.

Ikonografia historyczna – dziedzina badań historii sztuki, której zadaniem jest opis i interpretacja elementów treściowych i symbolicznych w dziełach sztuki. Termin użyty w piśmiennictwie greckim jako eikonographia ma oznaczenie przedstawienia obrazowego.

Ikonografia współczesna – internetowa – dziedzina badań zawiłości i znaczenia  symboliki , stosowanej przy komunikacji niewerbalnej pomiędzy  użytkownikami portali społecznościowych bądź tez aplikacji randkowych.

O co w tym wszystkim chodzi?

Kto z nas nie dostał  wiadomości z załączonymi milusimi słodkimi do zerzygania emotkami, śmiejącymi się buźkami, cmokami, kisskami, i innymi słodko pierdzącymi obrazeczkami?

Ma być miło i pewnie miło jest, wszak jedna emotka w wiadomości nie doprowadzi do zaniku zdolności pisania i czytania ze zrozumieniem.

Niemiej jednak, daje się zauważyć pewien niepokojący trend, mianowicie galopująca ekspansje tego rodzaju komunikacji. Pojawiają sie wręcz „mistrzowie” „ikonografii XXI wieku”.

I tak kiedy w wiekach XV ych świetności swe mieli: Francesco Colonna, (Hypnerotomachia Poliphili, 1499),  czy choćby niejaki Andrea Alciato (Emblematum liber, Augsburg, 1531),  czy chociażby kucharz i uczony Cesare Ripa, (Iconologia, Historia, 1625).

Tak dziś na próżno szukać podobnych.

Możemy za to spotkać „mistrzów fachu” „słowa pisanego obrazkiem” w niezglebionej czeluści internetu.

„napalonyMarian36”, „hornyKazek2000”, „ogier11cali” -to tylko niektórzy z potencjalnych interlokutorów z którymi być może przyjdzie Wam prowadzić konwersacje w bezkresnym morzu internetowego świata.

Nasze pociechy czy nawet członkowie rodziny lub choćby znajomi,  tez potrafią nas zaskoczyć bogatym arsenałem tych żółtawych dziwacznych obrazków. I tak zamiast „mamo będę później – kocham” dostajesz trzy obrazki ; jakaś głowa kobiety, zegarek i serduszko. Czasami samemu starając się być „na czasie” masz ochotę znajomej czy koledze z pracy wysłać kilka obrazków zamiast mozolnego stukania w klawiaturę smartfona. I tu mogą pojawiać się problemy.

Bo o ile uśmiechnięta buźka czy serduszko nikomu problemu w rozwiązaniu rebusa sprawić raczej nie powinno, to już np: wysłanie banana koleżance zza biurka obok, może zamiast grzecznego zapytania o „wspólny proteinowy bananowy koktajl lunch” sprawić, że dostaniemy „z liścia w pysk” bo okazało się, ze zostaliśmy odebrani jako napalony samiec mający ochotę na wszystko ale bynajmniej ie na bananowego shake’a.

Trudna sztuka ikonografii

Przedstawie Wam bazując na obserwacji i opierając się na doświadczeniach i wiedzy zdobytej ( niejednokrotnie z autopsji) „mroczna” stronę emotikonek.

🍆- bakłażan. Niech nie zmyli was ten fioletowy kolor. Bynajmniej użycie tej emotki nie oznacza ze druga strona ma ochotę na wegetariańską kolację. No ewentualnie jakaś kolacje może się wydarzyć ale na bakłażana bym tam nie liczył.
💩- kupa. Ulubiona emotka naszych pociech. Namiętnie używana opisując wrażenia ze szkoły, randki, spotkania z kolegami, czy o wynik klasówki, czy w ogóle życia jako takiego. Przeważnie nie wróży radości i nie napawa optymizmem. jak to kupa.

🍌- banan. Wspomniany wcześniej owoc nieporozumienia. Jeśli dostaniesz taka emotkę a do tego jeszcze rozmówca dołączy 💦. Uciekaj!!!

Możesz się łudzić, ze ktoś dba o to,  abyś umyła owoce i warzywa ale uwierz mi, jesteś w cholernym błędzie. Takie „elementa” lubią przebywać w parkach. Charakteryzuje je długi prochowiec i brak spodni. Spotkanie a takim może niektórym przypomnieć o potrzebie zakupienia nabiału w postaci jajek na śniadanie. Sugeruje unikać a listę zakupów zapisywać na kartce.

👌- Okejka. O ile samo  OK jest OK,  to w połączeniu z 👈, może (i słusznie) skojarzyć się z nieco oldschoolowym zaproszeniem do skonsumowania znajomości w alkowie, sypialni, bądź też na tylnym siedzeniu Golfa trójki.

🖕- staropolskie pozdrowienie ; „Jak się masz, ciesze się, że Cie widzę”

🤬- mąż nie dostał premii.

😱-tak zwane „łolaboga”. Wyraża emocje typu szok niedowierzanie lub zwyczajne nasze przaśne „co ty pie…isz”.

👹- może w niektórych kręgach kulturowych oznaczać zło wcielone – patrz – teściowa.

🤑- hajs się zgadza – będzie shopping

👅- zdarza się w połączeniu z 🍌lub nawet z 💦. Oznacz to iż ktoś tu się ewidentnie za dużo naczytał Wisłockiej.

🍩- jeśli dzień w którym dostałeś bądź dostałaś ta emotkę nie przypada w „Tłusty Czwartek” oznacza, ze ktoś definitywnie  przedawkował „50 twarzy Grey’a”.

Jeśli dołączy 🍌, miej się na baczności. Jeśli natomiast dostaniesz 🍩🍆- uciekaj!!! No chyba, ze lubisz greckie klimaty, ale nie licz na Tzatzyki ani Uozo.

🤥- żona dzwoniła do kolegów z zapytaniem gdzie byłeś wczoraj wieczorem. Dostała odpowiedź że u dwóch oglądałeś mecz a u trzeciego jeszcze spisz.

🙉🙊🙈 – to standardowy osiedlowy monitoring, sąsiadki w oknie.

💘 – jeśli zobaczysz to u swojej nastoletniej córki – zwiastuje problemy.

💔 – ten znaczek plus twoja córka. Zapomnij o wcześniejszych problemach – teraz dopiero się zacznie.

🍑 – ktoś bezczelnie gapi się na Twój tyłek. Dotyczy obojga płci.

👫 – córka bądź syn ma nową sympatię – tak tak, to nie skończy się dobrze.

👭 – córka ma nowa sympatię. W zależności od światopoglądu możesz wysłać zwrotne 👏👍 bądź też 😳😩🙏

👬 – syn ma nową sympatie a TY właśnie przechodzisz wylew bądź  „zawał”.

🕺🍸🍹🥂🍑💃 – Tradycyjna zajawka weekendowej imprezy;  „Będzie wódka, będą śledzie. I potrzymać za co „bedzie””.

Jak widzicie, znajomość słowa pisanego obrazkiem jest bardzo ważna.

Można dzięki niej  uniknąć wielu nieporozumień i zaoszczędzić sobie sporej dawki niespodzianek.

 

A tymczasem  🏃. Musze 🍷🥂🍺🍸

👋

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *